Beyin Tümörü

Beyin tümörleri, beyin dokusunda anormal hücre büyümesi sonucu oluşan kitlelerdir. Bu tümörler iyi huylu (benign) veya kötü huylu (malignant) olabilir. Her koşulda ciddi sağlık sorunlarına yol açan bu kitlelerin mümkün olan en hızlı şekilde tedavi edilmeleri gerekir.

 

Beyin tümörlerinin teşhisi ve tedavisi, beyin cerrahisi uzmanları tarafından sağlanır. Bu uzmanlar, gelişmiş tanı yöntemleri ve ileri cerrahi tekniklerle tümörleri değerlendirir, sınıflandırır ve tedavi planını belirler.

 

Tanı sürecinde, beyin görüntüleme yöntemleri (MRI, CT taraması) ve biyopsi gibi prosedürler uygulanır. Bu yöntemleri tümörün boyutları, yeri ve türü hakkında hayati bilgiler sağlar ve bu bilgiler, tedavi planının belirlenmesinde kritik bir rol oynar.

Beyin tümörlerinin tedavisi kişiye özel olarak tasarlanır ve genellikle birden fazla disiplinin beraber çalışmasını gerektirir. Cerrahi müdahale, kemoterapi, radyoterapi veya tüm bu tedavilerin kombinasyonu gibi yöntemler kullanılabilir. Amacımız, tümörü mümkün olduğunca çıkarmak veya kontrol altına almaktır.

 

Beyin tümörlerinin cerrahi tedavisi genellikle mikrocerrahi teknikler kullanılarak gerçekleştirilir. Hedef, tümörü çevreleyen sağlıklı beyin dokusuna mümkün olduğunca zarar vermeden tümörü çıkarmaktır. Gelişmiş cerrahi navigasyon sistemleri ve görüntüleme teknolojileri, cerrahların hassas bir şekilde hareket etmelerine ve mümkün olan en iyi sonuçları elde etmelerine yardımcı olur.

 

En sık rastlanan belirtileri, baş ağrısı, bulantı, görme ve konuşmada bozukluklar, denge kayıpları, yürüme sorunları, ruh halinde dalgalanmaları, hafıza sorunları ile kol ve bacaklarda his kaybı olmakla beraber tüm bu belirtilerin pek çok farklı sağlık sorunu nedeniyle de yaşanabileceği unutulmamalıdır. Bu belirtilere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız sebebinin belirlenebilmesi için hekiminize görünmeniz en doğrusu olacaktır.