Pediyatrik Beyin Cerrahisi

Daha fazla bilgi için tıklayınız…

Pediatrik Beyin Cerrahisi, çocuklarda beyin, omurilik ve ilgili yapılarda ortaya çıkan şikayetlerin tıbbi ve cerrahi yöntemlerle tedavi edildiği tıbbi alanı ifade eder. Çocukların beyin ve sinir sistemi hastalıkları genellikle özel bir yaklaşım gerektirir; zira çocuklar hala büyüme ve gelişme sürecinde olmakla beraber beyinleri henüz olgunlaşmamıştır.

Pediatrik beyin cerrahisinin kapsamı oldukça geniştir. Bunlar arasında doğumsal beyin anomalileri, tümörler, hidrosefali (beyin sıvısı birikimi), epilepsi, travmatik beyin hasarı, serebral palsi, konjenital defektler, dural arteriovenöz malformasyonlar (DAM), beyin kanaması ve enfeksiyonlar gibi durumlar yer alır. Her bir durum çocuğun yaşı, semptomları, tanı yöntemleri ve patolojik bulgulara göre tedavi edilir.

Pediatrik beyin cerrahisi genellikle multidisipliner bir yaklaşım gerektirir. Çocuk beyin cerrahları, pediatrik nörolojistler, radyologlar, onkologlar, anestezi uzmanları ve diğer sağlık profesyonelleri birlikte çalışarak çocuğun durumunu değerlendirir; gerekli tanı yöntemlerini kullanıp cerrahi ya da cerrahi olmayan tüm tedavi seçeneklerini incelerler.

Pediatrik beyin cerrahisi tedavi seçenekleri arasında cerrahi müdahaleler, radyoterapi, kemoterapi, farmakolojik tedaviler ve rehabilitasyon programları bulunabilir. Cerrahi girişimler, tümörün çıkarılması, hidrosefalinin düzeltilmesi, epilepsi nöbetlerinin kontrol altına alınması veya damar anomalilerinin düzeltilmesi gibi çeşitli amaçlarla gerçekleştirilebilir. Bu tür cerrahi müdahaleler genellikle mikrocerrahi tekniklerle gerçekleştirilir. Mikroskoplar ve ince cerrahi aletler kullanılarak hassas ve minimal invaziv bir şekilde işlem yapılır. Bu sayede çocuğun nörolojik fonksiyonlarının korunması ve iyileşme sürecinin optimize edilmesi sağlanabilir.

Pediatrik beyin cerrahisi, çocuğun yaşına, gelişim düzeyine ve hastalığın özelliklerine göre değişen bir tedavi yaklaşımı gerektirir. Amacı, çocuğun sağlığını korumak, nörolojik fonksiyonlarını iyileştirmek ya da sürdürmek ve yaşam kalitesini artırmaktır.

Bu alanda çalışan cerrahlar, çocukların benzersiz ihtiyaçlarına uygun tedavi planlarını oluşturmak ve olara sağlıklı bir gelecek sunabilmek için özenle çalışmaktadır. Bu alandaki , gerek doğuştan gelen gerekse başka faktörlere bağlı olarak sonradan gelişen rahatsızlıklarla ilgili tüm sorularınız için ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.